Hyperurikemie může souviset i s nemocemi kardiovaskulárního systému

Hyperurikemie může souviset i s nemocemi kardiovaskulárního systému

Hyperurikemie je onemocnění, které bývá často podceňováno. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi u mnoha pacientů nemá žádné příznaky, může ale signalizovat mnoho zdravotních potíží včetně onemocnění kardiovaskulárního systému.

Hyperurikemie je označení pro zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Tato potíž se může objevit v důsledku zvýšené produkce kyseliny močové, jejího sníženého vylučování nebo v kombinaci obojího. Toto onemocnění postihuje významnou část populace, proto je nutné o něm vědět co nejvíce.  

Zvýšená produkce kyseliny močové ve většině případů souvisí s nesprávným životním stylem jedince. Problematická je nadměrná konzumace masa, nezdravého jídla, ale také alkoholu. Doprovodnými problémy je také nedostatek pohybu a přemíra stresu.  

Hyperurikemie je ve většině případech asymptomatická, proto jí velké množství pacientů nezačne řešit včas. V takovém případě může dojít k rozvoji dalších onemocnění. Nejčastěji bývá zvýšená hladina kyseliny močové v krvi spojována s revmatickými onemocněními, z nichž nejčastější je dna. Pacientovi se začne usazovat urát sodný v kloubech, které následně otékají a jsou bolestivé na dotek.  

Hyperurikemie a kardiovaskulární onemocnění 

Neléčená hyperurikemie může souviset nejen se dnou, ale také se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Dlouhodobě zvýšená hladina kyseliny močové v krvi podporuje vznik aterosklerotických lézí, chronického zánětu cév, ale může vést také k závažným cévním onemocněním. Vysoká hladina kyseliny močové provází další rizika pro cévní onemocnění, např. vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu cholesterolu, diabetes 2. typu, a zvyšuje v těchto případech riziko cévních komplikací.  

 

„Vysoká hladina kyseliny močové bývá pravidelně pozorována u pacientů s dalšími významnými riziky kardiovaskulárních onemocnění jako je arteriání hypertenze nebo cukrovka druhého typu. Představuje další ukazatel zvýšeného rizika cévních příhod zejména u žen. Každému proto můžeme doporučit zdravý životní styl, který kromě snížení hladiny kyseliny močové přináší i řadu dalších zdravotních benefitů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. 

Není výjimkou, že hyperurikemie je u pacientů diagnostikována teprve ve chvíli, kdy se u nich potíže projeví. Lidé v rizikové skupině, kteří mají příbuzné s kardiovaskulárním onemocněním a dalšími potížemi, jako je cukrovka a podobně, nebo ti, kteří některým z vyjmenovaných onemocnění sami trpí, by měli hladinu kyseliny močové mít stanovenu.  

Když lékař hyperurikemii odhalí 

I když lékař hyperurikemii u pacienta diagnostikuje, nemusí mít zatím žádné příznaky. Nastaví tedy léčbu, která zajistí snížení a následné udržení hladiny v normě. Základním krokem k úspěchu je úprava životosprávy pacienta. Ten by měl upravit svůj jídelníček, dodržovat pitný režim a dopřávat tělu dostatek pohybu. Přestože je dieta základem léčby, dokáže snížit hladinu kyseliny močové pouze o 10–15 %, jakkoli poklesy jsou individuálně rozdílné. Proto je nutné v některých případech doplnit upravený jídelníček také o vhodnou farmakologickou léčbu. 

Je proto velmi důležité dbát na prevenci, pravidelně navštěvovat svého lékaře a v případě zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi si nechat lékařem doporučit, jak ve vašem konkrétním případě postupovat. 

Další články