Kyselina močová – přítel i nepřítel v lidském těle. Nechte si zkontrolovat její hladinu
O kyselině močové se mluví nejčastěji ve spojení s hyperurikemií a následným rozvojem dny. Může se proto zdát, že se jedná o látku, která tělu jenom škodí. Není to však úplně pravda. Co vůbec kyselina močová je? K čemu ji v tělu máme a jaké jsou příčiny její zvýšené hladiny?Kyselina močová je bezbarvá krystalická látka, která vzniká jako odpadní produkt při trávení purinů. Puriny jsou chemické sloučeniny, které se do těla dostávají formou potravy, nebo rozpadem vlastních buněk a částečně i vlastní syntézou. V těle se tak kyselina močová vyskytuje naprosto přirozeně a u zdravých pacientů nepředstavuje žádný problém. Z těla je totiž následně vylučována především do moči a částečně i do stolice.
Kyselina močové je významný antioxidant, zlepšuje endoteliální funkce a působí neuroprotektivně. Ve chvíli, kdy je však vylučování kyseliny močové nižší než její tvorba, tyto pozitivní aspekty se ztrácejí.
Zvýšená hladina kyseliny močové je způsobená buď nadměrnou produkcí kyseliny močové či nedostatečným vylučováním. „Nejčastěji se jedná o snížené vylučování kyseliny močové ledvinami (např. u hypertenze, akutního nebo chronického onemocnění ledvin, u hypovolémie, ale i vlivem některých léků, aj.) nebo nadměrným příjmem potravy (maso, vnitřnosti, alkohol, fruktóza). Zvýšená hladina kyseliny močové vede k tvorbě krystalků. Které se ukládají do kloubů a způsobují dnu, do ledvin, kde mohou způsob zánět ledvin nebo ledvinové kameny. Se zvýšenou hladinou kyseliny močové se pojí i srdeční onemocnění, cukrovka či onemocnění ledvin,“ vysvětluje MUDr. Hana Rosolová.
Příčiny zvýšené tvorby kyseliny močové
- Dlouhodobé konzumování potravin se zvýšeným množstvím purinů a cukrů
- Zvýšená konzumace alkoholu
- Obezita
- Nádorové onemocnění
- Dna, artritida, lupénka, porucha metabolismu tuků
- Radioléčba, léčba cytostatiky apod…
Snížené vylučování kyseliny močové
- Akutní či chronické poškození ledvin
- Dlouhodobé hladovění či dehydratace
- Zvýšená činnost štítné žlázy
- Užívání některých léků: cyklosporin, salicyláty, thiazidová diuretika
Prevence
Prevence je základem předcházení onemocnění či jejího včasného odhalení. U rizikových skupin (problémy se srdcem, ledvinami, vysokým tlakem či dnou v rodině, jedinci s nadváhou…) je doporučeno podstoupit prohlídku jednou ročně od 30. roku života. „Obecně je vyšetření doporučováno v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktických lékařů od 40. roku života. Vyšetření kyseliny močové probíhá na základě odběru krve, eventuálně se vyšetřuje moč,“ doplňuje MUDr. Hana Rosolová.
Léčba hyperurikémie
Základem léčby je podání léků, které usměrní tvorbu a vylučování kyseliny močové. Součástí léčebného procesu jsou i dietní a režimová opatření, která jsou pro některé jedince podstatnou součástí jejich života.
Pacientům s nadváhou je také doporučeno režimové opatření pro snížení váhy, avšak pozvolné, nikoliv rychlé. To by mohlo být kontraproduktivní. Rychlá ztráta hmotnosti by mohla průběh nemoci zhoršit a podpořit vznik akutního dnového záchvatu. Pokles hmotnosti by proto neměl být více než 1 kg za týden. Veškeré zdravotní aspekty je proto vhodné konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.